وبلاگ

چهار سبک یادگیری در مدل وارک (VARK)

سبک یادگیری در مدل وارک
دسته‌بندی نشده

چهار سبک یادگیری در مدل وارک (VARK)

اگر در طول زندگیتان دانش آموز، دانشجو، استاد یا معلم بوده اید، احتمالا به این واقعیت پی برده اید که هر انسانی سبک یادگیری خاص خود را دارد. وقتی یک معلم یک مبحث آموزشی را ارائه می دهد، برخی دانش آموزان در مقایسه با همکلاسی های خود مبحث را سریع تر می آموزند. آیا این به این معنا است که آن ها باهوش تر از همکلاسی های خود هستند؟ اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با مفهوم سبک یادگیری در مدل وارک آشنا شوید.

با هدف بهبود روش های آموزش، متخصصان حوزه آموزش تحقیقات گسترده ای را روی روش های یادگیری افراد انجام داده اند. پس از آزمایش و تحقیق بر روی تعداد قابل توجهی دانش آموز آن ها مدل وارک (VARK) را پیشنهاد دادند. بر اساس این مدل افراد سبک های یادگیری مختلفی دارند که به تبع آن باید به شیوه های مختلفی هم آموزش ببینند. در این مقاله سعی می کنیم مفهوم سبک یادگیری در مدل وارک را برای شما توضیح دهیم. 

 

سبک های یادگیری VARK

کلمه VARK ترکیبی از حروف ابتدایی چهار کلمه Visual،Auditory ، Reading/Writing و Kinesthetic است که به ترتیب به معنای دیداری، شنیداری، خواندنی/نوشتاری و حسی هستند. این چهار کلمه معرف چهار سبک یادگیری در مدل وارک هستند که مختصصان پس از تحقیقات فراوان و چند هزار ساعت آزمایش بر روی دانش آموزان به آن ها دست یافتند. در ادامه مفهوم هر یک از این سبک های یادگیری را برای شما توضیح می دهیم.

افراد با سبک یادگیری دیداری

سبک یادگیری دیداری

در سبک یادگیری مدل وارک، این افراد بهترین حالت یادگیری را زمانی تجربه می کنند که مطالب به صورت گرافیکی به آن ها آموزش داده شود. این افراد به خوبی با نمودارها و سایر شیوه های تصویری کردن اطلاعات، ارتباط برقرار کرده و آن ها را درک می کنند. نکته قابل توجه این است که این افراد لزوما در مقابل فیلم و عکس های آموزشی رفتار مشابهی ندارند و ممکن است با آن ها به خوبی ارتباط برقرار نکنند. این افراد ترجیح می دهند که اطلاعات را به صورت منسجم و یکپارچه دریافت کنند. به بیان دیگر آن ها بیشتر به دریافت نتیجه یک مطلب آموزشی تمایل دارند تا دریافت گام به گام و تدریجی آن.

افراد با سبک یادگیری شنیداری

سبک یادگیری شنیداری

در سبک یادگیری مدل وارک، این افراد بهترین حالت یادگیری را زمانی تجربه می کنند که مطالب آموزشی به صورت شفاهی برای آن ها توضیح داده می شود. هنگامی که مدرس مشغول تدریس است، آن ها با تمام تمرکز خود گوش می دهند و حتی گاهی یادداشت  برداری نمی کنند زیرا این کار را عامل حواس پرتی خود می دانند. نکته جالب این است که گاهی اوقات مدرسان، عدم یادداشت  برداری این افراد در کلاس درس را دلیلی بر بی میل بودن آن ها به مطالب می دانند در صورتی که آن ها فقط سبک یادگیری متفاوتی دارند.
این افراد معمولا در فعالیت های گروهی به خصوص زمانی که لازم است مطلبی را برای دوستان خود شرح دهند بسیار موفق عمل می کنند. از دیگر نشانه های این افراد این است که برای تسلط بر روی مطلبی که قصد ارائه آن را دارند، آن را بلند بلند برای خود تکرار می کنند!

افراد با سبک یادگیری خواندنی/نوشتاری

افراد با سبک یادگیری خواندنی/نوشتاری

در سبک یادگیری مدل وارک، اگر مطالب آموزشی به صورت جزوه یا اسلاید به این افراد ارائه شود، آن ها بهترین تجربه یادگیری را خواهند داشت. حل تمرین و تکلیف به صورت نوشتاری (مانند حل تمرین های کتاب های کار زبان انگلیسی) کمک بزرگی به یادگیری بهتر در این افراد می کند. همچنین آن ها قابلیت بالایی در تحقیق و پژوهش آنلاین دارند زیرا در این پژوهش ها لازم است مطالب زیادی را پیدا و هرکدام را مطالعه و تحلیل کنند. بهتر است این افراد در کلاس های آموزشی به یادداشت برداری ترغیب شوند درست برعکس افرادی که سبک یادگیری شنیداری دارند!

افراد با سبک یادگیری حسی

افراد با سبک یادگیری حسی

این افراد برای یادگیری باید از دست و بدن خود استفاده کنند. آن ها چیزی را که حس کنند یاد می گیرند. نشستن سر کلاس و گوش دادن به معلم ها برای این افراد بسیار طاقت فرسا است. در مدرسه بهتر است برای این دسته از دانش آموزان در کلاس های درس هایی مانند زبان و ریاضی از فلش کارت استفاده شود تا آن ها بهتر با مطالب درگیر شوند. انجام آزمایش های تجربی یکی از شیرین ترین تجربه های این افراد است. در سبک یادگیری مدل وارک، این افراد برای انجام کارهای فنی و صنعتی و به طور کلی فعالیت هایی که به صورت عملی است بسیار مناسب اند.

آیا یک انسان می تواند چند سبک یادگیری داشته باشد؟

مثل تمام پدیده های انسانی دیگر، سبک های یادگیری هم مرزهای دقیق و غیر قابل تغییری ندارند. به عبارت دیگر انسان ها ممکن است ترکیبی از سبک های یادگیری مختلف را داشته باشند. اخیرا پژوهشگران نشان دادند که بیش از 50 درصد افراد بیش از یک سبک یادگیری دارند. اما معمولا یک سبک یادگیری برای هر فرد غالب است. شناخت سبک های یادگیری مدل وارک به افراد کمک می کند که خود را بهتر بشناسند و یادگیری برایشان فرایندی لذت بخش شود.
سبک یادگیری شما چیست؟ شاید با دانستن پاسخ این پرسش مسیر شغلی تحصیلی شما تغییر کند. 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه
علاقمندی ها 0